loader
Ziraat Odası Başkanı

Ziraat Odası Başkanı "Yusuf Çelik"ten Anız Uyarısı

Anız yakmanın toprağı zarar verdiğini söyleyen Başkan Çelik, “Bilindiği gibi anız, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve sap

Ziraat Odası Başkanı Çelik, hasat sonrası çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı
 
Gazipaşa kırsalında ekin hasadı başladı. Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, hasat sonrası çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı. Ziraat Odası Başkanı Çelik, anız yakmanın hem yangına sebep olabileceğini hem de organik madde ve canlılar yandığı için topraklar fakirleştiğini söyledi. 
 
Anız yakmanın toprağı zarar verdiğini söyleyen Başkan Çelik, “Bilindiği gibi anız, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına denir. 
 
Buğday ve arpa hasadı sonrası tarlada kalan anızın her yıl bilinçsiz bir şekilde yakılması, hem toprağa hem de çevreye geri dönüşü olmayan ciddi zararlar veriyor. 
 
Hububat hasadı toprak yüzeyine yakın yapılırsa kalan sap miktarı az olacağı için çürümesi ve mikroorganizmalar tarafından parçalanması daha kolay olacaktır ve anız yakmaya gerek duyulmayacaktır. 
 
Hasadın ardından bitki kalıntılarının ekonomik olacağı düşüncesiyle yakılarak ortadan kaldırılıp, tarlayı ikinci ürüne yetiştirme çabası oldukça yanlış bir yöntem. Anız yakımı ile toprağın verimi organik üst tabakasını kaybetmek suretiyle düşer. 
 
Yaban hayatı açısından da bu işlemin ciddi etkileri vardır, organik maddeler ve canlılar yandığı için verimli topraklarımızı fakirleştirir, ve insanların beslenme ihtiyaçlarının karşılanması noktasında sürdürülebilir tarımı adeta baltalar” dedi.
 
Çiftçileri Uyardı
 
Oda Başkanı Çelik sözlerine şöyle devam etti, “Anız yangınları havayı kirletmekte ve yükselen dumanların özellikle yol kenarlarında görüş mesafesinin engellenmesi can ve mal kaybına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra insan sağlığını tehdit eden ve atmosfere salınan karbondioksit gazı ile iklim değişikliğine yol açan anız yangınlarının zararları hakkında çiftçilerimiz bilinçlendirilmeli, yanlış olan bu yöntemden uzaklaştırılmalıdır. Çiftçilerimizin bu önerileri dikkate alacağını düşünüyor, bir kez daha her ne olursa olsun anızı yakmamaları konusunda uyarıyoruz” dedi.
 
Ormanlar Da Tehlikede
 
Anız yakmanın ormanlar için de çok büyük bir tehlike olduğuna işaret eden Çelik, “ Anız yakma ormanlar için büyük tehlike. Orman alanlarına sıçrayarak büyük zarar veren anız yangınları, sıçradığı doğal mera ve ormanlık arazilerin yüzeyindeki bitki tohumları ve köklerini yakarak büyük kayıplara neden olur. 
 
Anız yangınları arazilerde yılan gibi zararlıları yiyen canlıların, uğur böceği gibi birçok faydalı böceğin yok olmasına yol açar. Kontrolden çıkan anız yangınları, köy, kasaba ve şehirlerdeki yerleşim yerlerini olumsuz etkiler. Tarımsal araziler içinde bulunan enerji iletişim ve haberleşme hatlarını taşıyan direklerin yanarak zarar görmesine neden olur. 
 
Anız yangınları toprak yüzeyinde yüksek yakıcı sıcaklık oluşturarak toprağın içinde mikrobiyolojik canlıların azalmasına ve doğal dengenin bozulmasına neden olur. Çıkan anız yangınları, tarla yüzeyini bitki örtüsüz çıplak bırakarak su ve rüzgar erozyonuna hassas hale getirir. Anız yangınları ile toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri bozulur, verimliliği önemli oranda azalır” şeklinde konuştu.
 
Gazipaşalı çiftçilere seslenen Çelik,  çiftçilerden hasat sonrası tarla yüzeyinde kalan bitkileri yakmamalarını istedi.
 
Cezası Var
 
Antalya Valiliği tarafından alınan kararda, anız yakanlara dekar başına 109.49 lira idari para cezası uygulanacak. Anızın yakıldığı konum orman, sulak ve yerleşim yerlerine yakınsa bu ceza 5 katına kadar arttırılacak. Anız yakmaktan dolayı orman yangınlarına sebep olan kişiler hakkında ise adli ve idari işlem başlatılacak. Valilik tarafından ilgili kurum ve müdürlüklere gönderilen karar, muhatlık ofislerinde askıya çıktı.


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler