loader


Hakkımızda

Gazipaşa Haberler "kar amacı gütmeyen" bir haber portalıdır. Gazipaşa'ya kültür, turizm ve Gazipaşa mutfağı hakkında Gazipaşa değerlerini yaşatmak ve hizmet etmek amacı ile kurulmuştur. Sitemizin kuruluş aşaması dahil olmak üzere tüm giderleri Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi Koord. "Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir" tarafından karşılıksız finanse edilmektedir...

Osmanlı ve Türk Mutfağı Dünya Gönül Elçisi Koord. "Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir" Kimdir?
 
 
27 Ülke - 15 Eyalet “usa” ve 27 Yılın Uluslararası Mutfak Deneyimi Koord. “Has Aşçıbaşı” & Exc. Chef Ahmet ÖZDEMİR ;
 
1974 Antalya Gazipaşa doğumlu Devlet memuru bir ailenin 4. ve son çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Oba İlkokulunda bitirip, daha sonra Alanya Lisesinde Ortaokulu Takdirle bitirmesine rağmen, lise 1. sınıftan ayrılarak; 1988 yılında mesleki hayatına Türkiye’nin incisi Antalya’da başladı. 
 
1992 - 2004 yılları arasında Hotel Antalya Dedeman, İstanbul Çırağan Sarayı ve yine İstanbul Conrad ve Hilton’da tam zamanlı mutfak ve servis departmanlarında kısa sureli stajlar yaparak mesleki tecrübelerini geliştirdi. Tabi referansları arasında böyle büyük uluslararası tesisler olunca profesyonel kariyerinde yükselmesi de zor olmadı. 
 
Bununla beraber Exc. Chef olarak 5 yıldızlı Delux Otel ve Tatil Köylerinin özellikle açılışlarda aranılan mutfaklar koordinatörü oldu. 
 
 
İngilizce, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca bilen ÖZDEMİR Meslekteki serüveninde 27. yılını geride bıraktı. Mesleki hayatında bu güne kadar sadece kendi imkânları dahilinde Osmanlı ve Türk mutfağının Dünya gönül elçisi olarak; 3 kıta, 17 ülke ve 101 şehir dolaşarak 310.000 km kat etti. 
 
16 ulusal yerli ve yabancı televizyon kanalına mesleki sunum yaptı, 154 yerli ve yabancı, gazete ve dergi 'de yazılı haberi çıktı, 46 makale, 114 mesleki ve turizm ile ilgili köşe yazısı yazdı. 
 
Bugüne kadar Dünyada; Türkiye’de 7 ayrı Delux tatil köyü ve 5 yıldızlı otel, İngiltere’de 2, Amerika da 12, Türkiye’de 2, Belçika’da 1, Salalah'ta 1 otel 1 restoran olmak üzere Uluslararası mutfaklar üzerine toplam bütçesi 2 milyon ile 8 milyon (otel ve restoran, zincir markalar) dolar arasında değişen 19 vip otel ve restoranların ilk açılışlarını gerçekleştirdi.
 
 
Son 17 yılını Uluslararası standartlara sahip işletmeler olan; 
Avrupa ülkeleri, ABD, Dubai, Umman’daki çalışmaları arasında Washington Dc, Cenevre, Londra, Kuala Lumpur, New York, Ohio, Brüksel, Berlin, Beringen, Rotterdam, California, Berlin, Salalah, Doha, Viyana, Virginia, Boston ve Florida eyaletleri ve dünyanın birçok ünlü şehrinde Fine Dining restoranların, 5 yıldızlı hoteller ve Delux tatil köylerinin personellerine özel kontratlar ile talebe göre; 4 yada 8 haftalık, 6 ay ve 1 yıl süreli eğitimler vererek ilk büyük açılışlarını gerçekleştirdi.
 
Has Aşçıbaşı 'nin çalışma alanlarında;
Tüm mutfak, Servis ve Yönetim kadrosu, alacar-te bölümlerinin standartları taşımak amacıyla ihtiyac duyulan yiyecek ve içecek menülerini yaparak reçetelerini oluşturur.
 
Uluslar arası mutfaklar üzerine Fine dinning restoranlar, şehir içi ve sezonluk hotellerinin, banquet, protokol, ziyafet ile ilgili Hizmeti devam ettirecek mevcut mutfak ve servis personellerini kısa süreli eğitimlerle profesyonel hale getirir ve yeni şefleri yetiştirerek hizmeti onlara devreder, yada anlaşmalı olarak devam eder. 
 
Yağlıboya Tablolarından Sadece Bazıları;
Has Aşçıbaşı “Aşçılık” bir sanattır. Sanat kainatın içindedir. Sanatkar bunu oradan çıkarabilendir… Diyor!!!
 
 
Osmanlı ve Türk mutfak kültürünü tanıtmak amacıyla yiyecek ve içecek koordinatörü olarak katıldığı 2013’te Belçika Limburg’da düzenlenen Türkiye & Belçika Kültür Festivalinde ilk kişisel  resim sergisini açtı. 
 
Osmanlı ve Türk mutfağının da ciddi ölçüde tanıtımının yapıldığı uluslararası ilgili devlet protokolünün ’de da katıldığı festivalde dünyada ilk kez alanında bir Has aşçıbaşı “Exc. Chef” olarak kişisel resim sergisi açtı ve bu şekilde uluslararasi sanat dünyasında da ülkemiz ve mutfağımız adına kayıtlara geçti. Simdi ise ikinci kişisel sergisini "11 AGUSTOS 2020" te İstanbul’da açacak olmanın mutluluğunu yaşıyor. 
 
 
Ayrıca yağlıboya tablolarının konusu da mesleği ile bütünlesen yemek resimlerinin olması sanat dünyasında konuyu daha da ilginç hale getiriyor.
 
Ama en ilginç olanı aşçılık camiasında Dünyada ilk  kez yapılan böyle bir çalışmaya yine bir  “Türk” şefin imza atmasıdır…   
 
Türk şeflerinin Dünyaya örnek, sosyal ve kültürel olarak kendilerini yetiştiklerini perçinleyen bir Türk “Has aşçıbaşı olarak” Misafirlerimin damak tadına hitap ettikten sonra göz zevki ne de ikinci bir sanatım olan “ressamlık” çalışmalarım ile hitap etmenin, profesyonellikten ve insanlara, camiama faydalı olabilmek duygusundan kaynaklandığını belirtmek istiyor…
 
Bu Linki Tıklayarak Anadolu Mutfağı, Osmanlı Ve Türk Mutfağı, Osmanlı Saray Mutfağı, Akdeniz Mutfağı Ve Uluslararasi Mutfaklar 'da "Yiyecek Ve İçecek Danışmanlığı" , "İşletmeci Körlüğü" Ve "Mutfak Danışmanlığı" Hakkında Bilgi ve Yardım Alabilirsiniz...
 
Mesleki Tarihini Ve Zenginliğine Öğren Gelecegine Sahip Çık !  Osmanlı ve Türk mutfağını şimdi Keşfet !