loader

Gazipaşada Ziraat Ve Tarım

Gazipaşa'da Ziraat Ve Tarım (Muz Ve Sera Kenti Gazipaşa) Gazipaşa'da Ziraat Nedir? Gazipaşa'da Ziraat Nasıl Yapılır? Gazipaşa'da Hangi Sebze Ve Meyveler Ekilir? Tarım Kenti Gazipaşada Çiftçiler Nasıl Üretim Yapar? Gazipaşa Haberleri olarak yaptığımız araştırmada Hasan DEMİRKAN & Mücahit KIVRAK'ın yazısını... 
Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik; Ateşle Temizlik Yapmayın!!!

Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik; Ateşle Temizlik Yapmayın!!!

Oda Başkanı Çelik, özellikle bitki kökleri ile anız yakmanın toprağa zarar verdiğini belirterek, “Yılın en sıcak günlerini yaşıyoruz. Orman yangınlarının yoğunlaştığı bu sıcak..

Belediye Cimbiti Nohutu Hasadı İçin Gün Sayıyor

Belediye Cimbiti Nohutu Hasadı İçin Gün Sayıyor

Gazipaşa Belediyesi ekipleri gerek merkezde gerekse kırsalda üretime katkı sağlayan projelere devam ediyor. Her yıl nohut ekim alanlarını artıran belediye ekipleri, bu yıl 100 dekar araziye nohut ekimi yapmıştı.

Çiftçiye Aronya Desteği

Çiftçiye Aronya Desteği

Yüksek alternatif üretim modellerini üreticiyle buluşturmaya devam ediyor. Konyaaltı ve Gazipaşa ilçelerinde tüm dünyada süper meyve olarak tanı..

Dogan: Kimse Sağlıklı Ürünü Çöpe Dökmez

Dogan: Kimse Sağlıklı Ürünü Çöpe Dökmez

Gazipaşa Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hamdi Fidan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Kamuoyunda bir video dolaşıyor..

Gazipaşa Toptancı Halinde Fiyatlar Dip Yaptı...

Gazipaşa Toptancı Halinde Fiyatlar Dip Yaptı...

Hale giren ürün geçen önceki haftalara göre 4-5 kat artarken, fiyatlar ise neredeyse yarı yarıya düştü. Kış aylarında 25-30 liradan satılan domates..

Ziraat Odası Başkanı

Ziraat Odası Başkanı "Yusuf Çelik"ten Anız Uyarısı

Anız yakmanın toprağı zarar verdiğini söyleyen Başkan Çelik, “Bilindiği gibi anız, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve sap

Gazipaşa Tarım Fuarı Ziyaretçilerine Kapılarını

Gazipaşa Tarım Fuarı Ziyaretçilerine Kapılarını

Gazipaşa Tarım, Kültür, Turizm, Eğitim ve Yardım Derneği Başkanı Hüsnü Doğan, yaptığı konuşmada fuara katılanlara ve destek verenlere teşekkür..

Gazipaşa' da Kiraz Üretiminde Doğancalının Yüzü Gülecek...

Gazipaşa' da Kiraz Üretiminde Doğancalının Yüzü Gülecek...

Kirazıyla ünlü güzel köyümüz Doğanca'da yetişen ilk kirazlar pazarda satışa sunulmuş. Geçen yıl kötü hava koşulları ve susuzluğun da etkisiyle kirazda hasat..

 Muz Üreticisi Abit Ersoy'dan Çiftçiye Destek Çağrısı

Muz Üreticisi Abit Ersoy'dan Çiftçiye Destek Çağrısı

Tarımda artan maliyetler nedeniyle çiftçinin para kazanamaz hale geldiğini belirten Muz Üreticileri Birliği Üyesi Abit Ersoy, devletin çiftçilere acilen destek..

Çelik’ten Su Mesajı

Çelik’ten Su Mesajı

Ziraat Odası Başkanı Çelik, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada tarımsal sulamanın önemine dikkat çekti. Yaşamımızın her aşamasında, tarımda..

Avokado İçin

Avokado İçin "interaktif" Çalıştay Düzenlenecek

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Tarım Konseyi ve Antalya Ticaret Borsası işbirliğinde, 21-25 Mart 2022 tarihleri arasında ‘İnteraktif Avokado E-Çalıştayı..

"Gölevez" Hasadında Fiyatlar

Ana vatanı Kıbrıs olan tropikal sebzeler sınıfında yer alan ve Türkiye’de sadece Mersin’in Bozyazı, Anamur Antalya ’nın Gazipaşa, Alanya ve Serik ilçelerinde üretimi yapı..

Doğanca Köyü İçin En İyi Tercih Sanırım Kiraz

Doğanca Köyü İçin En İyi Tercih Sanırım Kiraz

Yaşanan soğuk havalar nedeniyle bazı çiftçilerin avokadoları dondu. Zarar tespiti için birşeyler söylemek şu an için zor zira avokadoların ne kadarının donup..

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı "Yusuf Çelik" ten Açıklama;

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Sn. "Yusuf Çelik" Antalya Ziraat Odası ev sahipliğinde Ocak ayı il koordinasyon toplantısı hakkında açıklamalarda bulundu. Antalya..

Kış Aylarında Meyve Ağaçlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Aylarında Meyve Ağaçlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış ayları budama zamanıdır.Bütün meyve ağaçları az veya çok budama gerektirir.Yeni fidanlarda şekil, daha ileriki yıllarda da ürün budaması yapılır. Budanmayan ağaçlar..

Toprak Nedir? Toprak Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Toprak Nedir? Toprak Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

Toprak nedir, toprağın önemi? Toprağı güçlendirmek için ne yapmalı? 10 cm toprak kaç yılda oluşur? İlkbahar bahçe bakımı nasıl yapılır? En iyi bahçe toprağı..

Torf Nedir? Torf' un Özellikleri Nelerdir?

Torf Nedir? Torf' un Özellikleri Nelerdir?

Evde torf toprak nasıl yapılır? Torf'un özellikleri nelerdir? Torf nasıl bir şey? Toprağın verimli olması için ne yapmalı, Torf nedir nerede kullanılır? En verimli toprak nedir?

Leonardit Nedir? Ne İşe Yarar? Leonardit Nerelerde Kullanılır?

Leonardit Nedir? Ne İşe Yarar? Leonardit Nerelerde Kullanılır?

Leonardit gübre nerelerde kullanılır? Leonardit gübre nedir ne işe yarar? Leonardit hammaddesi nedir? Leonardit toprağa ne kadar atılır? İyi leonardit nasıl anlaşılır?

"Genom" Düzenlemesi İle Yeni Domatesin 3 Kilosu 68 Dolar

Genom düzenlemesi uygulanmış domateslerin Japonya'da satışa sunulacağı bildirildi. Yeni tür domatesin 3 kilogramlık fiyatı 68 dolar. Sağlık Bakanlığı...

Cimbiti Yaylası Nohutu...

Cimbiti Yaylası Nohutu...

Gazipaşa Belediyesi geçen yıl gazipaşada gezilecek yerlerinden Cimbiti yaylasına ve çevresindeki yaylalara nohut ekmişti. Daha sonraki senelerde üretim..

Domates Yetiştiriciliği & Sera 'da Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domates Yetiştiriciliği & Sera 'da Domates Nasıl Yetiştirilir?

Domates nedir? Domates nasıl yetiştirilir? Serada domates yetiştirmesinin özellikleri nelerdir? Açık havada domates nasıl yetiştirilir? Domates ne zaman gübre..

Kırmızı Örümcek Nedir? Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Kırmızı Örümcek Nedir? Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Kırmızı Örümceğin Tanımı ve Yaşayışı Nedir? Kırmızı Örümceğin Zarar Şekli, Kırmızı Örümceğin Zararlı Olduğu Bitkiler Nelerdir? Mücadele Yöntemleri...

Kuru İncir Kurtları Nedir? Nasıl Mücadele Edilir?

Kuru İncir Kurtları Nedir? Nasıl Mücadele Edilir?

Zararlı (kelebek) larvaları (kurtları) kuru incir meyvelerinde beslenerek ürün kaybı ve kalitenin düşmesine neden olur. Bahçedeki tüm meyve ve sebze artıkları toplanıp...

Türkiyede Tam Kapanma Gazipaşalı Çiftçileri Mağdur Etti

Türkiyede Tam Kapanma Gazipaşalı Çiftçileri Mağdur Etti

Başkan Yusuf Çelik Gazipaşada ziraat ve tarımda yaşanan sıkıntılardan dolayı devlet Büyüklerine Seslendiği Yazısında Tam kapanma hususu..

Gazipaşa'da Ziraat Ve Tarım (Muz Ve Sera Kenti Gazipaşa) Gazipaşa'da Ziraat Nedir? Gazipaşa'da Ziraat Nasıl Yapılır? Gazipaşa'da Hangi Sebze Ve Meyveler Ekilir? Tarım Kenti Gazipaşada Çiftçiler Nasıl Üretim Yapar?
 
Hemşerilerimize daha fazla faydalı olabilmek amacı ile Antalya Gazipaşa güncel Haberleri olarak yaptığımız araştırmada Hasan DEMİRKAN & Mücahit KIVRAK'in yazısını sizlerle paylaşmak istedik.
 
Antalya’nın Gazipaşa ilçesi Orta Akdeniz’de bulunan turizm yerine tarımı seçmiş bir kenttir. Elli bin nüfusu ile tarımın tüm ürünlerini yetiştirmeyi hedeflemiş, bir çiftçi kitlesi mevcuttur. Kentte seralar, muz bahçeleri, zeytinliklerde tarım işleri hiç bitmemektedir. Üreticiler bahçelerine ve seralarına ciddi bir şekilde emek harcamaktadır.
 
Gazipaşa'da Ziraat Ve Tarım'da Gazipaşa’nın simgesi haline gelen muz, artık cam seralara alınarak yetiştirilmektedir. Yerli malı kullanmak isteyen bilinçli tüketicilere, cam seralarda ve normal olarak yetiştirilen alanlarda yerli muzumuz piyasaya sunulmaktadır. Dekar ve yerin önemi (eğimi, yüksekliği) olmadan muz bahçeleri seralara alınmaktadır. Yeni yapılan seraların cam olması, modern seracılıkta gelinen son noktayı göstermektedir. Eski olan seraların da bazıları yine camdır. Cam seralar ile naylon seraların üretim maliyetleri, içerideki nem-sıcaklık düzeyleri ve elde ettikleri verim birbirlerinden farklıdır.
 
Ziraat Ve Tarım'da Antalya ve ilçeleri gündeminde Gazipaşada Bilinçli üreticiler seralarında yabancı otlarla mücadelede “solarizasyon” uygulamasını yaygın biçimde uygulamaktadır. Bu da seralarda yabancı otlarla mücadelede büyük mesafe kat edildiğinin göstergesidir. Ayrıca hastalıkla mücadelede sürekli arayış içerisinde, yeniliğe açık olmaları da çiftçilerimizin tarım teşkilatı ve bilime olan yaklaşımlarını ortaya koymaktadır.
 
İlçede turizm faaliyetlerinin az olması da tarım açısından güzel ve kayda değerdir. Turizm bir başka ilçe için önemli bir gelir kaynağı iken, Gazipaşa ilçesi için felaket olacaktır. Çünkü Gazipaşa halkı hizmet sektöründen değil üretimden kazançlarını sağlamaktadır. İlçede sebze ve meyve adına birçok ürün (domates, hıyar, patlıcan, taze fasulye, çilek, avakado gibi) yetiştirilmektedir. İyi bir ziraat mühendisi olmak isteyen bir kişinin birkaç sene Gazipaşa’da çalışması, mesleğin ilk yıllarında ona çok büyük bir deneyim kazandıracaktır.
 
Ticaretin uzun yıllardır ihracata dayalı olması nedeniyle üreticilerimiz son günlerde sıkıntı içerisinde. Yeni pazarlar aramak ve ürünlerini en kısa şekilde tüketicilere ulaştırmak için çareler aranmaktadır. Gazipaşa ilçesinde üretici kooperatiflerinin eksikliği, bu noktada göze çarpmaktadır. Üretici kooperatifinin tek işi pazarlama olmalıdır. Son yıllarda değişik pazar aramalarına devletin de desteği bulunmaktadır.
 
Seralarda dolu tehlikesi nedeniyle, camların kırılmaması adına projeler üretilmelidir. Dolu tehlikesi, küresel iklim değişikliğinin en önemli göstergelerinden birisidir. Bu noktada üreticilerimiz ciddi zararlar görmektedir. Seraların üzerlerinin cam olması, dolu esnasında kırılması üreticilerimize zarar vermektedir. Basit önlemlerle seralarımız korunmalıdır.
 
Antalya Gazipaşa bir tarım kentidir; asla turizme kurban edilmemelidir. Alanya 30 km uzağındadır. Her deniz kenarında bulunan yerleşim, turizm kenti değildir. Balıkçılık da geliştirilmelidir. Yerel çeşitlerimize mutlaka önem verilmelidir. “Beylik” ve “Tavşan yüreği” zeytin çeşitleri ile yerli muzun katma değeri arttırılmalıdır. Son yıllarda trend kazanmaya başlayan orman arazilerinde meyve ağaçları dikilerek tarıma kazandırılması kapsamında çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle zeytin yetiştirmek isteyen üreticilerin dikilecek zeytin çeşitleri ve yetiştirme koşulları konularında mutlaka uzman kişilerden yardım alması gerekmektedir. Kaynak; www.apelasyon. com