loader

Gazipaşa Belediye

Selendi Gazipaşa Oluyor? “Çoban Kepeneği ile Çiftçi Öğendiresi ile” diye başlayan seferberlik, Sakarya savaşının kazanılmasını sağladı. Yokluklarla girilip 22 gün 22 gece devam eden ve nice selindi yiğitlerinin de bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girdiği bu kutsal direniş zaferle bitince...
Emlak Vergisi Uyarısı

Emlak Vergisi Uyarısı

Gazipaşa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2022 yılına ilişkin Emlak Vergisi ve iş yerlerine ait İlan Reklam ve Çevre Temizlik Vergisi’nin ilk taksit ödeme süresinin, bu ayın bitimi..

Belediye Nohut Ekti

Belediye Nohut Ekti

Gazipaşa Belediyesi ilçede 1700 rakımlı Cimbiti Yaylası'ndaki 100 dekar araziye, nohut ekimi yaptı. Ekim sırasında bölgedeki doğal güzellikler de dronla havadan görüntülendi. Gazipaşa'ya yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta

Yayla Yolları Açıldı

Yayla Yolları Açıldı

Kar kalınlığının 4-5 metreyi bulduğu yoldaki kar yığınları iş makineleriyle temizlenen yollar kullanıma açıldı. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, "Gazipaşa, dört mevsimi aynı anda yaşadığımız muhteşem bir yer.

Gazipaşa Belediye Meclis Toplantısında Toki Gerilimi...

Gazipaşa Belediye Meclis Toplantısında Toki Gerilimi...

Bayramın ikinci günü meydana gelen kazada yaşamını kaybeden minik Erva Buğlem Çağlayan’a Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Başkan Yılmaz, her yıl Mayıs ayının ikinci haftası..

Zeytinada'da yol çalışması

Zeytinada'da yol çalışması

Çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Zeytinada Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Şener, “Mahallemizde bazı yollarda bozulmalar vardı. Bozuk yollara asfalt yama yapılması için Gazipaşa Belediyesi’ne müracaatta..

Gazipaşa' da Bebek ve Gelin Bohçası Projesi

Gazipaşa' da Bebek ve Gelin Bohçası Projesi

İhtiyaçları doğrultusunda ailelere ve bireylere psiko-sosyal/manevi destek sunmak amacıyla hazırlanan ‘Hayata Başlarken’ projesi Gazipaşa’da uygulanmaya başlandı.

Yayla Yolları Açılıyor

Yayla Yolları Açılıyor

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik ve mahalle muhtarlarının taleplerinin ardından çalışmaları başladı. Kızılgüney Mahalle Muhtarı Ramazan..

2 Mahalleye Kanalizasyon Ve İçme Suyu Hattı Yapılıyor

2 Mahalleye Kanalizasyon Ve İçme Suyu Hattı Yapılıyor

Büyükşehir Belediyesi, Gazipaşa ilçesi Cumhuriyet Mahallesi ve Pazarcı Mahallesi’nde eksik olan kanalizasyon ve içme suyu hatlarını tamamlıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi Su ve Atıksu İdaresi..

Gazipaşa Belediyesinden Bakılar ’da Kaldırım Çalışması

Gazipaşa Belediyesinden Bakılar ’da Kaldırım Çalışması

Belediye ekipleri, Bakılar Mahallesi Muzdeniz Sitesi önünde yaya geçidi için tehlikeli olan bölgeyi daha güvenli bir hale getirmek için kolları sıvadı. Muzdeniz sitesi önündeki bölge, belediye..

Belediyenin İftar Sofrası Büyümeye Devam Ediyor

Belediyenin İftar Sofrası Büyümeye Devam Ediyor

Gazipaşa Belediyesi, Ramazan ayında gerçekleştirdiği çalışmalarla vatandaşlara destek olmayı sürdürüyor. İlçedeki pek çok vatandaşın bir araya geldiği 6 Nisan günü düzenlenen iftar..

Belediyeden Hızlı Hizmet

Belediyeden Hızlı Hizmet

Öğrencilerin okula giderken kullandıkları ve mahalle halkının kullandığı Kızıllar Cami’ye giden yolu kısa sürede parkeyle buluşturan Gazipaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, mahalle halkını yaşadıkları toz...

Gazipaşa Belediyesinden Özel Çocuklara Özel Davet

Gazipaşa Belediyesinden Özel Çocuklara Özel Davet

Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, özel gereksinimi olan öğrencilerle bir araya gelerek, onların mutluluklarını paylaştı. Farkındalık etkinliğine Gazipaşa Belediye Başkanı..

Başkan Yılmaz’a Ali Güzel'den Sürpriz Ziyaret

Başkan Yılmaz’a Ali Güzel'den Sürpriz Ziyaret

Belediye Başkanı Yılmaz, ziyareti sosyal medya hesabından paylaşarak, “Bugün belediyemizde Ankara’da yaşayan Gazipaşalı hemşerilerimizi ağırladık. Ali Güzel ve hemşerilerimiz Vahdettin..

Gazipaşa Belediyesinden Satılık 9 Adet Taşınmaz

Gazipaşa Belediyesinden Satılık 9 Adet Taşınmaz

Yayınlanan ihale duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “ Gazipaşa Belediyesine ait aşağıda belirtilen taşınmazlar 2886 sayılı DİK’nun 45. maddesine göre Açık Teklif Usulü ile Satışı Yapılacaktır...

Şehidin İsmi Yaşayacak

Şehidin İsmi Yaşayacak

Gazipaşa Belediyesi ekipleri 18 Mart Şehitleri Anma Günü öncesinde Şehit Topçu Yüzbaşı Ahmet Arıcan Caddesi tabelasını caddeye yerleştirdi. İzmir Bornova ’da 57. Topçu Tugayında Kıdemli Topçu Yüzbaşı olarak görev..

Gazipaşa Belediyesinin Çalışmalarında Bu Hafta

Gazipaşa Belediyesinin Çalışmalarında Bu Hafta

Başkan Yılmaz Belediyenin Çalışmaları İle sosyal ağından' da Gazipaşa Halkını Bilgilendiriyor. Gazipaşa Belediye başkanı sn. Mehmet Ali Yılmaz'ın belediye çalışmaları hakkında bazı..

Gazipaşa'da

Gazipaşa'da "Giysi ve Tekstil Kumbaraları" Kullanımda

Dost Eller Projesi kapsamında tekstil ürünlerinin geri dönüşüme kazandırılması ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılabilmesi amacıyla, ilçemizin farklı noktaları 'na 50 adet "Giysi ve Tekst

Gazipaşa Belediyesi Ahşap İşleri Atölyesini Kuruldu

Gazipaşa Belediyesi Ahşap İşleri Atölyesini Kuruldu

Kendi kendine yeten bir belediye anlayışıyla yola çıkmıştık. Daha önce beton santralimizi ve bitki üretim tesisimizi açtık. Şimdi de belediyemiz bünyesinde Ahşap İşleri Atölyesini kurduk...

Başkan Mehmet Ali Yılmaz'dan Gazipaşa' ya Yeni Yıl Mesajı

Başkan Mehmet Ali Yılmaz'dan Gazipaşa' ya Yeni Yıl Mesajı

Dilerim ki 2022 yılı, kötü haberlerin, küskünlüklerin, hastalıkların geride kalacağı; barışın, huzurun, sağlığın ve mutlulukların fazlasıyla bizimle olacağı bir yıl olur. Nice birlikte hizmet dolu yeni..

Gazipaşa Yeni Yıl Pazarı

Gazipaşa Yeni Yıl Pazarı

Sessiz cennet Gazipaşa ilçemizde ilk kez açılacak olan Gazipaşa Yeni Yıl Pazarı hizmete girecek. Antalya gazipaşa haberler olarak edinmiş olduğumuz bilgiye göre 24 aralık saat 10.00’da hizmete başlayacak olan Gazipaşa Yen

Başkan Yılmaz Parke Ve Beton Üretim Tesisini İnceledi

Başkan Yılmaz Parke Ve Beton Üretim Tesisini İnceledi

Gazipaşa belediye başkanı Mehmet Ali Yılmaz Parke ve Beton Üretim Tesisi hakkında açıklama yaptı. Bir yıl içerisinde toplamda; 65.000 m2 Parke, 5.000 m3 Beton, 2.750 Adet Büz, 53.000 Adet Bordür üretim..

Milli Ağaçlandırma Günü

Milli Ağaçlandırma Günü

Gazipaşa belediye başkanı sn. Mehmet Ali Yılmaz Milli Ağaçlandırma Günü dolayısı açıklamada bulundu. 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde, Belediye Başkan Vekilimiz Yalçın Özdemir, Belediye Başkan Yardım..

Başkan M. Ali Yılmaz' dan Gazipaşa Kamuoyuna Duyuru...

Başkan M. Ali Yılmaz' dan Gazipaşa Kamuoyuna Duyuru...

İlçemiz Pazarcı ve Koru Sahil kesimi İmar Planı ve 18 Uygulaması ile ilgili bir dava sürecindeydik. Davanın sonuçlanmasının ardından, siz değerli halkımızı..

Gazipaşa Belediye Başkanı M. Ali Yılmaz'dan Duyuru

Gazipaşa Belediye Başkanı M. Ali Yılmaz'dan Duyuru

Kombi, Pazarcı Mahallesi sahil kenarında, 1996 yılında Gazipaşa Turizm Limited Şirketi ve Belediye ortaklığıyla, 5 katlı 16 blok olarak ruhsatlandırılan, devre-mülk..

Selendi Gazipaşa Oluyor?
Antalya Gazipaşa Haberler Olarak Gazipaşanın Tarihi Ve Özelliklerini Siz Takipçilerimiz İçin  Araştırdık ve Hazırladık...
“Çoban Kepeneği ile Çiftçi Öğendiresi ile” diye başlayan seferberlik, Sakarya savaşının kazanılmasını sağladı. Yokluklarla girilip 22 gün 22 gece devam eden ve nice selindi yiğitlerinin de bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girdiği bu kutsal direniş zaferle bitince; TBMM Başkumandan Mustafa Kemal’e GAZİ ünvanını verdi. Artık o, GAZİ-PAŞA diye anılıyordu. 
 
İşte bu savaştan önce Eylül 1919 sonlarında başlayan 1.ve 2. Bozkır İsyanlarında ve bundan 1 sene sonra cereyan eden Delibaş ve Karazor isyanlarında Selendi ahalisi, yerli kanaat önderleri, Murat Ağa, Asaf Çavuş, Kölemen Kiya, Sarı Mehmet, Koçabaş, Bahşişli Halil Ağa gibi Yörük beyleri öncülüğünde Kuvva-i Milliye’ye tam ve kesin bir destek vererek Millici güçlerin yanında yer aldı.
 
Fırsatçı ve bozguncuları Selendi’ye sokmadı. 
 
TBMM Hükümeti, Selendi’nin Kuvva-i Milliye’ye arka çıkması ve Delibaş İsyanında takındığı vatansever tutum sebebi ile kazanın adını, Selinti’den Gazipaşa’ya değiştirmiştir. 
 
Gazipaşanın Tarihinde Gerçi biz bu değişiklik kararının gerekçesinin belgesini elde edemedik ama ortada bir de yaşanan gerçekler vardır. Olayların canlı tanıkları yazılan eserler Selendi’nin İstiklal Mücadelesini nasıl desteklediğine dair pek çok bilgi vermektedir. Ayrıntılar için Dünden Bugüne Gazipaşa Tarihi isimli kitabımıza bakılabilir. 
 
ili” ve ismi hiçbir mefhum-u milli ifade etmeyen Eğin Kazasının “Kemaliye” ve ecnebi bir isimden muharref olan Silinti kazasının ismi “Gazipaşa”  ünvanları ile tevsimleri Dâhiliye Vekaletinin 8 Tesrin-i evvel 338 tarih ve İdare-i Umumiye Müdiriyeti 1902/23476 numaralı tezkeresi üzerine İcra Vekilleri Heyetinin 21/10 /338 tarihindeki ictimaında takarrur etmiştir. 
 
21 / 10 / 338 
Türkiye Büyük Millet Meclisi İcra Vekilleri Heyeti Reisi: Hüseyin (Hüseyin Rauf Bey) İmza : Hariciye Vekaleti Vek. : Toplantıda bulunmamış , İmza :Dahiliye Vekili, İmza :  Adliye Vekili, İmza :Şeriye Vekili İmza : Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Vekaleti Vek. İmza : Nafia Vekili İmza : Sıhhiye ve Muavenet-i İçtimaiye Vekili İmza: Maarif Vekili İmza : Maliye Vekili İmza : Müdafa-i Milliye Vekili 
 
Artık Gazipaşa kaza olmuş arkasından da Gazipaşa adını almıştır. Bağlı olduğu il, İçel Vilayeti’dir. Vilayet merkezi Silifke’dir. 
 
Gazipaşa kaza statüsü ile 1926 yılına kadar İçel’e bağlı kaldıktan sonra nüfus azlığı gerekçe gösterilerek önce nahiye yapılmış, arkasından da Alanya’ya bağlanmıştır. Bu durum 9 Aralık 1947 yılına kadar de.vam etmiştir.
 
Bu yıllarda Antalya milletvekili olan Rasih Kaplan’ın gayret ve destekleri ile 5071 sayılı yasa gereğince yeniden müstakil kaza yapılmış, 5071 sayı.lı yasa 1.1.1948 tarihinde yürürlüğe girerek; Gazipaşa doğrudan Antalya Vilayetine bağlanmıştır.   "Araştırmacı - Yazar - Ali YILDIZ
 
Gazipaşa Haberler Not:
Özellikle Gazipaşalı Hemşerilerimize Tavsiyemiz Gazipaşa'da Gezilecek Yerler’de Temiz Ve Ferah Oksijeni Tercih Ederek Spor Yapabilirler…