loader
Antalya Ve İlçelerinde Turist Sayısı 11 Milyonu Aştı...

Antalya Ve İlçelerinde Turist Sayısı 11 Milyonu Aştı...

Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından Antalya, en yüksek turist sayısı ve turizm gelirine ulaşılan 2019 yılından sonra 2023 yılında da yeni rekorlarla ilerlemeye devam ediyor...

 
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, Antalya'ya bu yıl sekiz ayda gelen turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 11 milyonu aştığını belirterek, bu yıl Rusya, Almanya, İngiltere ve Benelüks ülkelerinin bir kısım uçuşlarını kasım ayı sonuna kadar uzattığını açıkladı.
 
Antalya gazipaşa haberler olarak Gazipaşada Gezilecek Yerler'de katkısı olacağı düşünülen "ekonomi haberlerinde" kaynağından edinmiş olduğumuz bilgilere göre;
 
Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından Antalya, en yüksek turist sayısı ve turizm gelirine ulaşılan 2019 yılından sonra 2023 yılında da yeni rekorlarla ilerlemeye devam ediyor. AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, Gazipaşa Turizmine de katkısı olacağı düşünülen ve Antalya'ya gelen toplam turist sayısının ağustos ayı sonu itibarıyla 11 milyonu aştığını açıkladı. Kavaloğlu, 8 Eylül 2023 itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20'lik artışla kente hava yoluyla gelen turist sayısının 11 milyon 350 bin olduğunu dile getirdi.
 
'Sezon Kasım Sonuna Uzadı'
 
İklim şartlarının iyi gitmesine bağlı tur operatörlerince sezonun kasım ayı sonuna kadar uzatıldığını açıklayan Kavaloğlu, "Şu an baktığımızda Rusya, Almanya, İngiltere ve Benelüks ülkeleri pazarlarında faaliyet gösteren tur operatörleri uçuş programlarının bir kısmını kasım ayı sonuna kadar uzattı" dedi.
 
'2019'A Göre De Artıdayız'
 
8 Eylül itibarıyla verilere bakıldığında, Antalya'da toplam turist sayısının, tarihin en yüksek rakamına ulaşılan 2019'un aynı dönemini de geride bıraktığını anlatan Kavaloğlu, "Şu anda 2019 yılına göre de artıdayız. 2019'un 8 ayında 10 milyon 765 bin turist gelmişti. 2019 yılı çok iyi geçmiş olmasına rağmen hatırlanırsa 23 Eylül 2019'da da dünyanın 2'nci büyük tur operatörü Thomas Cook iflasını açılamıştı. Dolayısıyla o dönem aslında bir problem oluşmuştu" dedi.
 
'Ruslarda Yüzde 32,5'Lik Artış '
 
Turizm verilerinin detaylarına ilişkin bilgiler veren AKTOB Başkanı Kavaloğlu, "Antalya gelen ziyaretçi bakımından öngörümüze paralel bir artış gösterdi. Ana pazarlarımızdan Rusya Federasyonu geçen yıla göre yüzde 32,5 oranında büyüyerek en yüksek pazar payına sahip milliyet oldu. Ağustos sonu itibarıyla Rusya'dan 2 milyon 380 bin turist geldi. 
 
Rusya Federasyonu vatandaşlarının tüm olumsuz koşullara rağmen en fazla tercih ettiği tatil noktası Antalya oldu. Bir diğer büyük hacimli kaynak pazarımız olan Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısı 2 milyon 110 bin kişiyle geçen yıla göre yüzde 17,3 büyüme gösterdi. Almanya dünyada sayı ve harcama bakımından en büyük hacme sahip kaynak pazarlardan biri durumunda. Bu pazardan daha yüksek beklentilerimiz var. Türkiye talebinin özellikle kış döneminde daha da artacağını bekliyoruz" diye konuştu.
 
İngilizlerden Tüm Zamanların Rekoru
 
920 bin turist sayısıyla Birleşik Krallık'ın Antalya için tüm zamanların rekorunu kırdığını da aktaran Kavaloğlu, şöyle konuştu:
 
"Geçen yıla göre yaklaşık yüzde 15 oranında büyüdü. Yıl sonuna kadar 1 milyon sayısını rahatlıkla aşacağını düşünüyoruz. Polonya, büyük potansiyel barındıran önemli bir kaynak, yükselişini geçen yıla göre yaklaşık yüzde 40 oranında artırarak milliyet pazar payında 4'üncü sırada yer aldı. Bu yıl yüzdesel anlamdaki en büyük artış Polonya pazarında gerçekleşti. 
 
5'inci sırada ise 345 bin turistle Hollanda bulunuyor. Savaş nedeniyle büyük kayıp yaşadığımız Ukrayna da büyüme trendine girerek, 10'uncu sırada yer aldı. Kış döneminde de geçen yıla göre artış sürecinin devam etmesini bekliyoruz." Dedi...
 


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler