loader
 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...

 • Antiocheia Ad Cragum...

  Antiocheia Ad Cragum...


Antiocheia Ad Cragum...

Gazipaşa'da bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kentine nasıl gidilir? Antiocheia Ad Cragum Antik Kentinin özellikleri nelerdir? Antik Kentinin tarihini biliyormusunuz?

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Gazipaşa'da bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kentine nasıl gidilir? Antiocheia Ad Cragum Antik Kentinin özellikleri nelerdir? Antiocheia Ad Cragum Antik Kentinin tarihini biliyormusunuz? Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti ne zaman yapıldı? Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti nasil yapildi?
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti ne zaman gün yüzüne çıkarıldı? Antiocheia Ad Cragum Antik Kentine nasıl gidilir? Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti nerededir? Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti kimler tarafından yapılmıştır? 
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Tüm bu sorularınızın cevabini Gazipaşa haberler olarak yapmış olduğumuz araştırmada ve hazırladığımız bu haberde bulabilirsiniz…
 
İste Gazipaşada Gezilecek Yerlerden olan Antiocheia Ad Cragum Antik Kentinin özellikleri;
 
Antalya'nın Gazipaşa ilçesindeki Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında yeni bulgulara rastlandı.
 
Kazılarda akropolde vaftizhane ve kireç ocağı ile yerel halka ait evler, ikinci hamamda yeni mozaikler ve endüstriyel bir yapı, merkezde ise ana su kaynağı ile su kemerlerinin yerleri tespit edildi.
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Gazipaşa'ya bağlı Güneyköy Mahallesi'ndeki Roma ve Bizans dönemlerinden kalma tarihi 2 bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilen Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti'nde, ABD Nebraska Üniversitesi'nden Prof. Dr. Michael Hoff başkanlığındaki kazılar, bu yıl hem eski hem de yeni alanlarda yapıldı. Hem Türk hem ABD'li 155 öğrencinin sezon boyunca çalıştığı Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti kazı projesi, 9 Ağustos'ta sona erdi.
 
Gazipaşa'da bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Tarih ve doğanın iç içe geçtiği ender noktalardan birisi olan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti, Gazipaşa’nın Muzkent Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Geçmişinin MÖ 170 yıllarına kadar uzanması, arkeolojik anlamda önemli bulguların gün yüzüne çıkmasına olanak sağlamıştır.
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Antiocheia Ad Cragum Antik Kentinde yapılan arkeolojik kazılar sırasında 2015 yılında bir Medusa başının bulunması ile daha da dikkat çekmeye başlamıştır. Günümüzde oldukça geniş alana yayılan antik kentin Orta Çağ Kalesi, Agorası, sütunlu caddesi ve kilisesi hala varlığını korumaktadır.
 
Antik kentin içerisinden geçilerek ulaşılan Delik Deniz ve Kral Koyu bölgesi, buranın daha da ün kazanmasına olanak sağlar. Bir zamanlar ticaret şehri olarak ön plana çıkan antik şehir, günümüzde tarihin yanı sıra doğal güzelliğin de gözlemlenebileceği bir mekan olarak bilinmektedir.
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Antalya Gazipaşa İlçesi Güneyköy Nohut Yeri'nde dir.
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Antalya Gazipaşa turizminde Antik kent adını Kommegene Kralı IV.Antiochos’tan almıştır. Günümüzde kazı çalışmaları devam eden antik kentin kalıntıları denize doğru dik inen üç tepe üzerinde bulunmaktadır. Kent antik çağda "Dağlık Klikya" olarak bilinen bölgenin sınırları içinde yer almaktadır. Roma ve Bizans Dönemlerinde de yerleşim görmüş olan kentte günümüze ulaşan yapılar orta çağ kalesi, agora, sütunlu cadde, kilise, hamam, anıtsal kapı, tapınak, nekropol alanındaki anıt mezarlar ve triconhos'dur. Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’ni gezmek ücretsizdir.
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’nde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleri ile Nebraska Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Michael Hoff başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmasında (2015) mitolojik medusa figürü bulunmuştur. Medusa başının yüzü iyi durumda olup saçında yılanlar hala görülebilmektedir. Eser tahminen M.S. 2.yüzyıl veya M.S. 3.yüzyılın başına tarihlenmektedir. Restorasyon ve konservasyon çalışmalarından sonra eserin Alanya Müzesi'nde sergilenmesi beklenmektedir.
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Antalya Gazipaşa'da Gezilecek Yerlerden olan ve Mersin yönüne doğru giderek ulaşılan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti ulaşım bilgilerini Delik Deniz - Kral Koyu sayfamızdan bulabilirsiniz. Hepsi aynı bölgede bulunmaktadır. Antik Kent Gazipaşa İlçe Merkezine 21 km, Alanya İlçe Merkezine ise 64 km uzaklıktadır.
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kentinde "Alttan ısıtmak için dizayn edilmiş bir sistem"
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti Gazipaşanın Tarihi Ve Özelliklerinde "Antik kentin büyük hamam kompleksinde, aristokratlara ait hamamda çalışmalarımızı yaptık. Burası hamamın tepidaryum yani Türk hamam sistemine göre ılıklık bölümü. Burası mermer kaplamalıydı ancak tahribatla zamanla mermerlerin çöktüğünü düşünüyoruz. Kemerli bölümde hamamın ocaklık kısmı var. Burada yakılan ateşin dumanı direkt mekanın içine doluyor ve alt kısımda is ve kurum tabakası var. 
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Burayı alttan ısıtmak için dizayn edilmiş bir sistem. Ön kısımda da bir havuzun olduğunu düşünüyoruz. Tahribattan sonra da buradaki plakalar falan hep sökülmüş. Büyük ihtimalle geç Roma, Bizans döneminde mermer malzemeyi eritip kentin diğer ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmışlar. Bu birimi atık alanı gibi kullanmışlar. Çünkü en çok tahribatı yaşayan birim burası. Bu birimde sadece Roma döneminin izlerini görüyoruz. Diğer birimlerimizde ise Roma sonrası Bizans dönemindeki üretimin faaliyetlerinde devam ettiğini düşünüyoruz" diye konuştu.
 
Gazipaşa'da bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti "Büyük bir yapbozun çok küçük parçaları"
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Çok büyük bir alanda kazı çalışması yaptıklarına dikkati çeken Prof. Dr. Hoff, "Bizim buluntularımız çok büyük bir yapbozun (puzzle) çok küçük parçaları. Buradan tamamlayarak tüm kentin nasıl yapıldığına ve tüm kentin nasıl yerleşim kurduğuna ulaşmaya çalışıyoruz. Bu da çok zor" diye konuştu.
 
Gazipaşa'da bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kent hakkında Bu yıl ilk kez rastlanılan bulgularla ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Hoff, şöyle devam etti:
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
"İkinci hamamda mozaiklerin bir üst katmanında endüstriyel bir yapı vardı. Koridor kısmında üzüm işliği olarak adlandırdığımız alan. Onları belgelendirip kaldırdıktan sonra mozaiklere ulaştık. Akropolde halka ait olan evlerle ilgili buluntulara rastladık ve yerel halkın burada nasıl yaşam sürdüğüyle ilgili fikir edinmeye çalıştık. Yine burada vaftizhane, kireç ocağına rastladık. Bu yılki araştırmalarımızda yaklaşık 10 kilometre uzakta bulunan su kaynağına ulaştık. Zeytinada'da su kemerleri tespit ettik. 
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Su kemerleriyle kente suyun nasıl geldiğini ve nasıl ulaştırıldığını bulmaya çalıştık. Kent merkezinde su kanallarına ve su künklerine rastladık. O su kanallarının hamama su getirdiğini düşünüyoruz. Bunun dışında da daha önceki yıllarda kazısı yapılmış anıt olarak adlandırılan yapı vardı. Onun çevresinde kazıyı genişlettik ve onun bir çeşme yapısı olduğuna karar verdik. Taşlar üzerindeki izlerden etrafındaki buluntulardan çeşme olacağını düşünüyoruz."
 
Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti
Akropolde yürütülen kazılardan sorumlu Saint Olaf College öğretim üyesi Prof. Dr. Timothy Howe, burada yeni yapılara rastlanıldığını söyledi. Prof. Dr. Timothy Howe, "Burası yeni alan. Kireç ocağı ve bir vaftiz alanı gibi alanlar var. Bu yıl yeni açılan alanlar. Bildiğiniz vaftiz değil, su dökülerek yapılan vaftiz. Mevcutta su yok, havuz gibi değil" dedi.


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


 • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

 • avatar
  Yorumlayan: Emine Şimşek Emiral
  2.05.2022

  zekinoks@gmail.com

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler