loader
Acil Önlem Çağrısı

Acil Önlem Çağrısı

2004-2014 Tarihleri arasında Gazipaşa Belediye Başkanlığı görevini yürüten Harita ve Kadastro Mühendisi Cemburak Özgenç, Koru-Bakılar-Ekmel mahalleleri planlaması için acil önlem alınması konusunda öneride bulundu...

Acil Önlem Çağrısı
 
Harita ve Kadastro Mühendisi Cemburak Özgenç, Koru-Bakılar-Ekmel mahalleleri planlaması için acil önlem alınması konusunda öneride bulundu.
 
2004-2014 Tarihleri arasında Gazipaşa Belediye Başkanlığı görevini yürüten Harita ve Kadastro Mühendisi Cemburak Özgenç, Koru-Bakılar-Ekmel mahalleleri planlaması için acil önlem alınması konusunda öneride bulundu.
 
Harita ve Kadastro Mühendisi Özgenç, yaptığı yazılı açıklamada; görev süremiz içerisinde, Gazipaşa-Kahyalar Alt Bölge, 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planımızı yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onaylatmıştık.
 
Bu planda, özellikle Koru Mahallesinde yer alan ve halk arasında “Koru Alanı” olarak adlandırılan bölgemiz, Gökçeler Barajı Sulama Alanı Kapsamında kaldığı için mutlak tarım alanı olarak plana işlenmişti. 2014 yılı sonrası ise bu bölge kentsel gelişim alanı ilan edilerek söz konusu alanda Konut ve Ticarete yönelik İmar Planı yapılmasının (1/1000 ve 1/5000 ölçekli) önü açılmıştır.
 
Son birkaç yılda Pazarcı ve diğer mahallelerimizde ciddi şekilde konut talepleri oluşmuş ve bu durumla birlikte gözler Koru-Bakılar-Ekmel mahallelerine çevrilmiştir. Ne yazık ki bazı Emlak Yatırımcılarının, Koru-Bakılar-Ekmel bölgelerinde, Antalya Büyükşehir Belediyesinden Mevzii plan talepleri ile birlikte Konut yapmak üzere çeşitli girişimlerde bulunduğuna tanık olmaya başladık.
 
Bu şekilde yapılacak MEVZİİ çalışmalar ileride ne yazık ki Gazipaşa’mızın Allah korusun Alanya’nın Mahmutlar Beldesi gibi olmasına yol açacaktır. Gazipaşa asla ama asla böyle bir yapılaşma yolunda olmamalıdır.
 
Gazipaşa Belediye Başkanımız, Meclis üyelerimiz ve Antalya Büyükşehir Belediyemiz bu alanlarda derhal Bütünsel bir anlayışla ve Gazipaşa’mızın bu bölgelerini kaliteli bir yaşam alanı haline getirecek Planlama çalışmalarını yapmaları gerekmektedir. Bu durum şehrimiz için hayati bir önem taşımaktadır. Gazipaşa için Genel bir Revizyon çalışması yapıldığını bilmekteyiz.
 
Gurur Projesi Olarak Tarihte Geçer
 
Ancak bu konunun mutlaka ve mutlaka Türkiye genelinde yapılacak; kentsel tasarım ve planlama yarışması ile çözülmesi gerektiğini düşünmekteyim. Türk Mühendis ve Mimarlar Odalarına Bağlı, Şehir ve Bölge Planlamacıları ile Mimarların içinde bulunduğu Gruplarla birlikte yapılacak yarışma sonucu; kimlikli, kaliteli ve fark yaratacak bir Şehir Planının ortaya çıkacağından eminim.
 
Yaşanan acı gerçekler göstermektedir ki imar planları sadece X-Y düzleminde değil, 3. Boyut (Z) yani kentsel tasarım ve mimari detaylarda göz önüne alınarak yapılmalıdır. Bu işler sadece BİZ seçilmişlere bırakılamayacak kadar önemlidir. Bu şekilde yapılacak bir planlama ve kentsel tasarım, Gazipaşa’mızın bölgede ve ülkemizde fark yaratmasına sebep olacaktır.
 
Böyle bir yarışmanın sonucu; Belediye Meclislerimiz, Halkımız ve çeşitli Platformlarda tartışıldığında en azından Koru-Bakılar-Ekmel bölgelerimiz ileride çok ama çok değerli ve yaşanabilir alanlar olarak öne çıkacaktır. Bu aynı zamanda Belediye Başkanımız ve Meclis üyelerimiz için her zaman hatırlanacak bir gurur projesi olarak tarihte ki yerini alacaktır.
 
Böyle bir yarışma sonucunda, eminim ki hiç beklemediğimiz çok farklı Kentsel Çözüm ve Tasarımlar ilçemizin ve insanlarımızın ufkunu açacaktır. Zaman ilerlemeden bu yönde bir çalışma yapılmasının çok önemli olacağını vurgulamak istiyorum. Sayın Belediye Başkanımız, CHP-İYİ PARTİ-AKP-MHP meclis gruplarının da bu konuyu değerlendirmelerini hassaten arz ediyorum. Saygılarımla” diye konuştu.
 


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler