loader
Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı Olması Yunanlıları Kudurttu

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı Olması Yunanlıları Kudurttu

Kuzey Kıbrıs'ta ikinci turunda Ulusal Birlik Partisi adayı Ersin Tatar'ın kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimleri, yabancı basında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip..

Ersin Tatar’ın KKTC’de Cumhurbaşkanı Olması Yunanlıları Kudurttu...
 
KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rum yanlısı konuşmalarıyla dikkat çeken Mustafa Akıncı’yı geride bırakan Ersin Tatar KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı oldu. 
 
Peki, Yunanistan medyası Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesini nasıl karşıladı? Gelişmeleri Manolis Kostidis aktardı. 
 
Yunan medyasının Mustafa Akıncı yanlısı bir yayın yaptığının altını çizen Kostidis, Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin Yunanistan’da iyi karşılaşmadığını bildirdi.
 
Antalya Gazipaşa Haberler Olarak Türkiye Gündeminde Edindiğimiz bilgiye göre;
Kuzey Kıbrıs'ta ikinci turunda Ulusal Birlik Partisi adayı Ersin Tatar'ın kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimleri, yabancı basında "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteklediği aday kazandı" başlığıyla yer aldı.
 
Fransız AFP ajansı, sağcı-milliyetçi olarak nitelediği Tatar'ın ufak bir farkla kazandığı seçim sonucunun sürpriz olduğunu yazdı.
 
AFP, Tatar'ın Kıbrıs'ta iki devletli çözümden yana olduğunu, seçim yarışı sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açık bir şekilde Tatar'ı desteklemesinin ise tartışmalara neden olduğunu belirtti.
 
Reuters ise seçim sonucunun, Kıbrıs müzakerelerinde etkili olabileceği gibi, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan ve Kıbrıs arasında egemenlik hakları konusundaki tartışmaları da etkileyeceğini belirtti.
 
Reuters Tatar'ın rakibi, cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Ankara ile ilişkilerininse gergin olduğunu ve Akıncı'nın Ada'da birleşmeden yana olduğunu vurguladı.
 
 
İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesi, "sert bir sağcı" olarak nitelediği Tatar'ın, Türkiye ile daha da sıkı ilişkiler kurma taraftarı olduğuna dikkat çekti.
 
Guardian "Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıyan tek ülke olan Türkiye, milliyetçi adayın seçilebilmesi için hatrı sayılır gücünü kullandı. Bu ay başında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan yanına Tatar'ı alarak, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin tepkisini çekse de, kuzeydeki Maraş'ın bir kısmının açılacağını duyurdu." diye devam etti.
 
Gazete, Kıbrıs Girne Üniversitesi'nden tarih ve siyaset bilimi profesörü Hubert Faustmann'ın, "Sonuç, Ankara için net bir zafer. Çözüme karşı çıkanlar ve Türkiye ile iyi ilişkiler isteyenler için büyük bir kazanım. Türkiye'nin işlerine müdahil olmasına karşı çıkanlar ve adanın yeniden birleşmesini destekleyenler kaybetti" sözlerine de yer verdi.
 
Bloomberg de haberi "Erdoğan'ın desteklediği aday Kuzey Kıbrıs'taki seçimi kazandı" başlığıyla duyurdu.
 
Financial Times'a konuşan Kıbrıs merkezli danışmanlık firması Sapienta Economics'ten Fiona Mullen ise, Tatar'ın seçilmesinin Kıbrıs sorununun çözümüne dair girişimlerin biteceği anlamına gelmeyeceği yorumunu yaptı.
 
"Bu sorunun çözülmesi Türkiye'nin de çıkarına çünkü AB ile ilişkilerini bozuyor." diyen Mullen, Tatar'ın liderliğinde soruna kalıcı bir çözüm bulmanın zorlaşabileceğine ancak bazı özel sorunları ve Doğu Akdeniz'deki gerilimi çözmek adına bir "yarı yol" anlaşması yapılabileceğine dikkat çekti.
 
Yunanistan'da yayımlanan Kathimerini gazetesi ise bu seçim sürecinde Kuzey Kıbrıs'taki kutuplaşmanın daha da arttığına dikkat çekti: "Yönetimde söz sahibi olmayı sürdürmek isteyen Kıbrıslı Türklerle, Türkiye ile birlikte yürümek isteyen Kıbrıslı Türkler arasındaki mücadele geçmiş seçimlerde de mevcuttu, ancak yarış hiçbir zaman bu kadar kutuplaşmamıştı."
 
Kıbrıs'ın kuzeyinde, bağımsızlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu, kesinleşmemiş sonuçlara göre seçimi Ulusal Birlik Partisi adayı Ersin Tatar kazandı.
 
Kuzey Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu yerel saatle 19.40 itibarıyla adadaki 738 sandıktan tümünün açıldığını duyurdu.
 
Kesinleşmemiş sonuçlara göre Tatar 67 bin 385, rakibi Mustafa Akıncı ise 62 bin 858 oy aldı.
 
Tatar'ın oy oranı yüzde 51, 74, Akıncı'nın oy oranı ise yüzde 48,26 oldu.
 
Mustafa Akıncı cumhurbaşkanlığı, Ersin Tatar ise başbakanlık görevini yürütüyordu.


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • avatar
    Yorumlayan: Kader YILMAZ
    21.10.2020

    Bu secim super oldu yaaa, Akinci nolucak simdi?

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler