loader
Gazipaşa Mutfak Kültüründe Ülübü Salatası Nasıl Yapılır?

Gazipaşa Mutfak Kültüründe Ülübü Salatası Nasıl Yapılır?

Yörük yemeklerinden olan ülübü salatasında kullanılan malzemeler nelerdir? Yörük mutfak kültüründe ülübü salatası doğal olarak Gazipaşa mutfak kültürü...

Gazipaşa Yemek Kültüründe Ülübü Salatası Nasıl Yapılır?
Yörük yemeklerinden olan ülübü salatasında kullanılan malzemeler nelerdir? Yörük mutfak kültüründe ülübü salatası doğal olarak Gazipaşa mutfak kültürüne de yansımıştır.
 
İşte Sizlere Gazipaşa Yemeklerinden Selma Atabey'in Kaleminden Ülübü Salatası Tarifi…
 
Gazipaşa Mutfak Kültüründe Ülübü Taze Börülce Salatası;
Gazipaşa Yemek Kültüründe Ülübü Salatasında Kullanılan Malzemeler;
 
*     1 Kg Taze Börülce
*     4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
*     2 Diş Sarımsak
*     1 Yemek Kaşığı Nar Ekşisi
*     Tuz
*     Haşlamak İçin Su
 
Yörük Mutfak Kültüründe Ülübü Salatası Yapılış Tarifi;
Börülceler ayıklanır. Ancak ayıklanırken tanelenmiş olanların kabuklarından ayrılıp tane olarak, henüz taze ve taneleri olgunlaşmamış olanların ise fasulye gibi kılçıkları varsa ayıklanıp kırılarak yapılmasına dikkat edilmelidir. 3 bardak kadar su tencereye alınarak kaynatılır. Yıkanan börülceler kaynayan su içine alınarak haşlanır. 
 
Burada dikkat edilmesi gereken rengini, aromasını ve tabiki besin değerini olabilecek en az şekilde kayba uğratmaktır. 
 
Bunun için kaynayan su içerisine almak doğrudur. Soğuk su ile birlikte pişmeye alınırsa öncelikle suda eriyen vitaminler su ısındıkça suya çözünecek ve besin değeri kayba uğrayacaktır. Aynı şekilde aroması da yoğunluğunu yitirecektir. 
 
Gazipaşa Mutfak Kültüründe Ülübü Salatası Nasıl Yapılır?
Kaynar suya alarak oluşacak kayıp en aza indirilmiş olacaktır. Bu şekilde ısıya maruz kalması maksimum 10 dakika ile sınırlıyken soğuk suyla pişmeye alınsaydı en az 30 dakika olacaktı. İşte bu durum farklılığı yaratacaktır. 
 
Bir diğer dikkat edilecek konu sıcak sudan direk soğuk suya almak. Buda rengini sabitlemek, kararmayı önlemek için önemli. Giritlilerin ot ve yeşil sebzelerle yapılan yemeklerde buna çok dikkat ettiklerini kararmış ot yemeklerini kesinlikle misafire çıkartmadıklarını biliyor muydunuz? 
 
Bu bilgilendirmelerden sonra tarife devam edelim. Haşlanan börülceler soğuk suya alınıp soğutulduktan sonra süzdürülür. Sarımsakları ezilip nar ekşisi ve zeytinyağı bir kabın içerisinde karıştırılır. Haşlanmış börülceler ile karıştırılarak sosu emecek kadar bekletilmesi tavsiye edilir.
 
Gazipaşa Haberler Olarak Tavsiye Linklerimiz;
Bu Linkleri Tıklayarak Gazipaşada Gezilecek Yerler ve Gazipaşada Âdet Ve Gelenekler Haberlerimizi'de İnceleyebilirsiniz…
 
Haber Güncellenecektir...


Gazipaşa Haberler Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Gazipaşa Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.gazipasahaberler.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve "kaynak gösterilse" dahi iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz ve başka bir yerde yeniden yayıma konulamaz.


  • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • avatar
    Yorumlayan: Gaye*******
    21.10.2020

    Superrrrr, ama daha fazla tarif yazarmisiniz lutfen.

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler